НАГРАДА - ОСКАР ПДФ Штампа Ел. пошта
Написао Модератор
субота, 23 јануар 2010 20:15

ОСКАР – НАГРАДА ЗА ПОКРЕТНЕ СЛИКЕ

Нашу највећу пажњу приликом гледања неког филма изазива сазнање да је филм дибио макар једног Оскара. То је знак да филм завређује највишу оцену и да је награда припала онима који, по утврђеним мерилима, излазе из оквира стандардног и уобичајеног, а постигли су највиши естетски ниво.

ОСКАР – НАГРАДА АКАДЕМИЈЕ ФИЛМСКИХ УМЕТНОСТИ И НАУКА, награда је коју од 1929. године додељује америчка Академија филмских уметности и наука, па се често назива и Академијина награда. Начин избора, тип и врста награђених категорија с временом су се мењали, али се трајно задржало пет главних: за најбољи филм, режисера, глумца, глумицу и сценарио. Награда је у облику позлаћене статуе мушкарца с мачем.

Како је награда добила име Оскар има више верзија. Једна је посебно занимљива јер је име, наводно, дала библиотекарка Академије, пошто је угледала статуу, упоређујући је са својим унуком по имену Оскар. Но, то су само нагађања. Оно што је нама занимљиво је то ко су добитници ове престижне награде и можемо ли да се сетимо лика неког глумца, глумице, режисера или назива филма, када се налазимо међу оним људима за које се зна да су врсни познаваоци филмске уметности. Да нам остане трајно знање о високим естетским квалитетима филмске уметности, следи мало подсећање.

Међу добитницима Оскара у категорији филма су: На западу ништа ново, Побуна на броду Баунти, Прохујало с вихором, Казабланка, Мост на реци Квај, Моје песме, моји снови, Поноћни каубој, Кум, Кум 2, Жаока, Ловац на јелене, Крамер против Крамера, Кад јагањци утихну, Гладијатор, Господар прстенова и други. Међу најуспешније режисере спадају Џон Шлезингер, Милош Форман, Стивен Спилберг, Сидни Полак, Бернардо Бертолучи, а најуспешнији глумци су Лоренс Оливије, Гари Купер, Марлон Брандо, Џон Вејн, Џек Николсон, Дастин Хофман, Мајкл Даглас, Пол Њумен, Николас Кејџ, Шон Пен... За своја врхунска глумачка остварења избориле су се и глумице: Бет Девис, Вивијен Ли, Ингрид Бергман, Елизабет Тејлор, Софија Лорен, Патриша Нил, Мерил Стрип, Шер, Хелен Мирен...

Сваке године међу номинованим филмовима за доделу Оскара било је и неколико наших познатих филмских уметника и њихова остварења су с пажњом праћена.

Еко-блог Пинки

Април 2024