У сретање Светој Петки ПДФ Штампа Ел. пошта
Написао Moderator 2
среда, 30 октобар 2019 13:19

u-sretanje-svetoj-petki

Уочи Свете Петке, дана 26. октобра 2019. године ученици петог разреда наше школе, са својим вероучитељем Стефаном Гавровским кренули су на Калемегдан у сретање Светој Петки.

У јутарњим часовима стигли смо у цркву Свете Петке, где су деца стрпљиво и побожно чекала у реду да се помоле Светој Петки и од ње затраже благослов. Више од сат времена чекања у реду прошло је као трен, а молитвено расположење деце врхунило је у сусрету са Светом Петком. Искреност дечије молитве била је и више него очигледна. Испред цркве вероучитељ Стефан Гавровски говорио је деци о чудесним исцељењима које је Господ чинио молитвама Свете Петке, као и о животу ове Божије угоднице, коју је Црква једину уврстила у ред светитељки са црвеним словом, поред Пресвете Богородице, и уз Светог цара Константина мајку Јелену.

Из цркве Свете Петке кренули смо према цркви Ружици. Затим је уследила шетња Калемегданом и заједничко фотографисање, након чека смо се упутили у Врт добре наде, зоолошки врт града Београда.

После вишечасовне шетње зоолошким вртом упутили смо се према Саборној цркви Светог Архангела Михаила и поклонили се моштима Светог Стефана и Јелене Штиљановић. Испред Саборе цркве вероучитељ Стефан децу је упознао са животом Светих Стефана и Јелене и подсетио их на живот јеромонаха Достеја Обрадовића, чији се земни остаци налазе у порти Саборног храма. Деца су имала прилику да виде и Зграду Српске Патријаршије.

У вечерњим часовима упутили смо се према Православном богословском факултету Универзитета у Београду, где смо узели учешћа у вечерњем богослужењу, које је служено у капели Светог Јована Богослова. Пријем ученика уприличен је у холу факултета, а деци се обратио свештеник Бориша Шањић, духовник капеле. Отац Бориша говорио је деци о богослужбеном животу наше Цркве, објашњавајући им одређене моменте вечерње службе. Молитвена атмосфера у капели факултета оставила је велики утисак на децу. Свештеници у дивним одеждама, богослужење у храму осветљеним само свећама, полијеј, паљење свећа и кандила, црквено појање, студенти у расама, – све је то развило заинтересованост деце за богослужење. Узевши благослов свештенослужитеља кренули смо према станици.

Уз молитвену потпору Свете Петке пуни утисака и лепих емоција, вратили смо се у Стару Пазову, где су нас родитељи стрпљиво и са радошћу чекали. Ово путовање у сретање Светој Петки, било је потпуно бесплатно, уз писмену сагласност родитеља и одобрење директорке школе Зорице Јовичић. Са изразима велике радости благодарим деци на дивном дану и молитвеном обележавању празника Свете Петке.

Преподобна мати Параскево, моли Бога за нас!

Слике можете погледати кликом на следеће линкове:

Слика 1, Слика 2, Слика 3, Слика 4, Слика 5, Слика 6, Слика 7

вероучитељ Стефан Гавровски