ХИМНА пројекта СТОПАМА НАШИХ ПРЕДАКА   ОСЕТИ ВИДО

О ОБИЧАЈИМА ПДФ Штампа Ел. пошта
Написао Moderator 2
субота, 13 мај 2017 12:43

Бројни су садржаји којима смо, уназад месец дана, остваривали планиране активности, у оквиру пројекта о мултикултуралности. Материјали, презентације, панои, изложбени експонати, старе фотографије и употребни предмети су донекле појаснили ученицма неке старе обичаје наших народа као и других који живе заједно у нашем месту. Учитељица Катица Вранић и вероучитељка Мирјана Јунгић су биле задужене за Ускршње обичаје код Срба, а учитељица Милица Савурдић је направила презентацију о о некадашњим свадбеним обичајима, о чему сте већ читали на нашем сајту. Наставник словачког језика у нашој школи Александар Ћирковић, нам је са својим ученицима Николином, Ненадом, Софијом, Алексом, Давидом и другима, представио старе свадбене обичаје код Словака, па смо сазнали да су младенци некада обавезно били обучени у традиционалну ношњу, да су се након венчања у цркви другим путем враћали на весеље, које се најчешће некада славило под богато украшеним шатором... Представили су нам и обичаје везане за имендане, који се прослављају током целе године, али се највећи број словачких традиционалних имена (Павел, Мартин, Јан, Ондреј, Зузана, Катарина, Мариа) прослављају у зимском периоду. Обзиром да у нашој школи има ученика којима је један од родитеља из Русије или Украјине, или цела породица, учитељица Биљана Стајковић је представила Русију. Њена учионица је била украшена у том духу, па су ученици могли да виде праву руску женску и мушку ношњу, велике шарене мараме, шубаре, самовар за кување чаја, украсно посуђе, лутке-матрјошке или бабушке, накит од ћилибара... На паноима је представљена руска азбука и бројне фотографије градова и других специфичности ове велике земље. Ученици су се трудили да науче неке руске речи а посебно су се одушевили њиховом музиком, па су из свег гласа певали и играли руску игру казачок.

О култури, традицији и обичајима народа чији језик изучавају као страни, ученици уче кроз наставни план тог предмета, али је наставница енглеског језика Јованка Петричевић припремила занимљиву презентацију за млађе ученике. Поред упознавања са значајним датумима које обележава британски народ, било је речи и о неким њиховим обичајима и традиционалној кухињи. Посебно им се свидео начин украшавања њихове посластице кап кејкс. Избор лепих фотографија божићног украшавања дворишта, тргова па и трамваја, измамио је узвике одушевљења код ученика. Занимљиво је приказан изглед некадашњих честитки, ручно осликивана и исписивана. Истовремено су били ангажовани и други ученици и наставници, тако да на паноима у ходницима школе и учионицама, можете погледати представљање - ромске кухиње и њихових традиционалних јела, које су урадили ученици другог разреда са учитељицом Радмилом Ђурић, затим панои са изгледом Старе Пазове некад и сад коју су урадили ученици осмог разреда и још много тога... Овај тематски циклус се завршава са причама и презентацијама о славама код Срба, које припрема вероучитељ Ђорђе Деспот са својим ученицима. Даље активности настављамо са представљањем музике и књижевности нашег и других народа и само да подсетимо све ученике, да до краја овог месеца траје наш ликовни и литерарни конкурс о толеранцији и међусобном разумевању међу различитим културама.

Педагог школе

Фотографије погледајте овде